Wykonywanie obowiązków biurowych wymaga szczególnej ciszy i skupienia. Niestety, wraz z pojawieniem się trendu związanego z przestrzeniami open space, problem hałasu w takich miejscach pracy jak korporacje znacząco wzrósł. Aby zapobiec dekoncentracji pracowników i zapewnić im optymalne warunki, warto za pomocą szklanych ścianek akustycznych wydzielić ,,ciche kąciki”.
Hałas w przestrzeni biurowej – skąd się bierze?
Wśród najczęstszych źródeł hałasu w biurze wskazać można:
- rozmowy między współpracownikami – 60 dB
- dzwoniące telefony – 80 dB
- odgłosy kroków – 60 dB
- szum urządzeń (np. komputerów lub drukarek) – 20 dB
- szum klimatyzacji – 35 dB
- zewnętrzne odgłosy ruchliwej ulicy, docierające do biura – 30 dB.
Według norm BHP hałas w pomieszczeniach administracyjnych, biurowych i do prac koncepcyjnych nie powinien przekraczać 55 dB, a w sekretariatach i biurach obsługi klienta – 65 dB. Warto zauważyć, że są to najwyższe możliwe wartości, ale nie optymalne, dlatego np. komfortowe wykonywanie zadań, wymagających koncentracji narzuca konieczność ograniczenia słyszalnych dźwięków do 35-40 dB.
Rozpraszający hałas może bowiem doprowadzić u pracowników do migren, rozdrażnienia i podwyższenia poziomu stresu.
Jak szklane ścianki akustyczne mogą ograniczyć hałas w biurze?
Aby ułatwić pracownikom efektywne wykonywanie zadań, warto wydzielić w biurze open space przestrzenie takie jak salki konferencyjne czy ,,budki telefoniczne” za pomocą szklanych ścianek lub też wybrać tego typu przegrody zamiast klasycznych ścian działowych. Przy wyborze przeszklenia warto zwrócić uwagę na jego izolacyjność akustyczną, czyli parametr określający różnicę między hałasem wewnątrz i na zewnątrz zastosowanej przegrody.
Ścianki szklane marki Komak posiadają izolacyjność akustyczną na poziomie 45 dB. Oznacza to, że po ich montażu słyszany przez współpracowników hałas generowany przez osoby uczestniczące w spotkaniu zmniejszy się z 60 dB do około 15 dB. Jest to niewiele głośniejsze od szumu liści! Decydując się na takie rozwiązanie zwiększamy komfort obu stron – członkowie spotkania nie będą musieli martwić się tym, że ich dyskusja przeszkadza innym pracownikom, a ci z kolei wykonają swoje obowiązki w ciszy i skupieniu.
Eliminacja niechcianego hałasu pozytywnie przekłada się nie tylko na łatwość w skupieniu uwagi, ale też na redukcję stresu wśród pracowników. Dzięki temu zarówno ich ogólna produktywność jak i samopoczucie w biurze polepszą się. Poprawa ergonomii pracy, poziomu koncentracji i komfortu psychicznego przełoży się natomiast na ogólną wydajność zespołu. Pracownicy, korzystając z optymalnych warunków, mogą efektywniej realizować swoje zadania i osiągać lepsze wyniki.
Szklane ścianki akustyczne w biurze to nie tylko praktyczne, ale też stylowe rozwiązanie. Poprzez odpowiedni dobór koloru i typu szprosów, a także rodzaju szkła możesz zaaranżować w biurze atrakcyjną wizualnie przestrzeń, w której przebywanie stanie się przyjemniejsze. Skorzystaj z naszego konfiguratora lub skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy Ci w stworzeniu oryginalnego projektu!