You are currently viewing Szprosy w szklanych ściankach – czym są i czemu służą?

Szprosy w szklanych ściankach – czym są i czemu służą?

Wyjątkowy design w połączeniu z wysoką funkcjonalnością sprawia, że szklane ścianki oraz drzwi loftowe stały się jednym z najpopularniejszych elementów wystroju wnętrz. I to nie tylko w nowoczesnych apartamentach, ale także w biurach, hotelach czy restauracjach. Ich industrialny i minimalistyczny styl podkreślają szprosy. Czym są i jak wpływają na aranżację przeszkleń?

Szprosy, zwane również pod nazwą szczebliny, to listwy dzielące powierzchnię szkła na mniejsze części. Klasycznie stanowiły one niezbędny element konstrukcyjny w oknach oraz drzwiach francuskich. Dawniej, ze względu na ograniczenia produkcyjne, przeszklenia powstawały z połączenia mniejszych części szkła. Dla zwiększenia trwałości oraz poprawy estetyki łączeń wykorzystywano właśnie szprosy, dopasowane materiałem i kolorem do ramy. Obecnie, gdy do produkcji przeszkleń wykorzystujemy duże tafle szkła, szprosy przejęły funkcję ozdobną, dodając wnętrzom elegancji i wyrazistości.

Szprosy w przeszkleniu – prosty sposób na oryginalny design

Znajdujące się na drzwiach loftowych lub szklanych ściankach szprosy, imitujące naturalny podział szyby, przyciągają wzrok i podkreślają charakter aranżacji. Możliwość wyboru dowolnego koloru ramy oraz aż 12 układów sprawiają, że z łatwością dopasujesz je do swojego wnętrza. Ze względu na geometryczną formę szprosy świetnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu industrialnym i minimalistycznym. Podział tafli szkła na pola w kształcie prostokątów o różnych wymiarach doskonale komponuje się z surowymi elementami wyposażenia jak metal czy beton.

Odpowiednio dobrany układ oraz kolorystyka szprosów pozwala uzyskać konkretną stylistykę wnętrza. Jeśli więc szukasz rozwiązania, które podkreśli surowe elementy loftowego i nowojorskiego stylu, takie jak ceglana ściana i metalowe wykończenia, postaw na szprosy w kolorze czarnym. We wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim, francuskim, rustykalnym lub Hampton najlepiej sprawdzą się białe szprosy, które dodatkowo rozjaśnią pomieszczenie.

Estetyka i funkcjonalność szprosów w szklanych ściankach

Szprosy zyskują na popularności i coraz częściej pojawiają się we wnętrzach apartamentów, domów, a także w przeszkleniach biurowych i w lokalach. Drzwi loftowe i szklane ścianki wraz z geometrycznym układem szprosów nie tylko podkreślają elegancję i nowoczesny charakter wnętrza, ale również przyczyniają się do jego optycznego powiększenia. Duża ilość wpadającego światła w połączeniu z pionowymi i poziomymi liniami dają poczucie większej przestrzeni, co sprawdza się szczególnie w przypadku pomieszczeń o mniejszym metrażu.

Dodatkową i często niedocenianą funkcją szprosów w szklanych ściankach i drzwiach loftowych jest… ostrzeżenie przed szybą. Wielkie tafle szkła wyglądają niezwykle efektownie w biurach czy hotelach, jednak w pośpiechu można ich nie dostrzec, co skutkuje nieprzyjemnym zderzeniem. Szprosy w stylowy sposób zaznaczają zamontowaną szklaną ściankę czy drzwi loftowe, dzięki czemu ryzyko wypadku się zmniejsza.

W naszej ofercie znajdziesz aż 12 różnych układów szprosów. Wahasz się, który będzie najlepiej pasował do Twojego wnętrza? Zainspiruj się naszymi realizacjami lub skontaktuj się z nami i porozmawiaj ze specjalistą.

Dodaj komentarz