You are currently viewing Styl francuski ze szklaną ścianką w roli głównej

Styl francuski ze szklaną ścianką w roli głównej

Elegancja i subtelność – tak moglibyśmy krótko opisać styl francuski, który od wieków zachwyca i inspiruje. W jaki sposób przenieść go z pałaców i paryskich kamienic do swojego wnętrza? Jak w aranżacji francuskiej sprawdzą się szklane ścianki i drzwi loftowe?

Francuski szyk we współczesnych aranżacjach

Styl francuski to połączenie ponadczasowej klasyki i elegancji z nutą nowoczesności. Wywodzi się z czasów Ludwika XIV, a swoją stylistyką nawiązuje do elementów wystroju dawnych pałaców oraz paryskich kamienic z wysokimi sufitami i dużymi oknami. Choć stanowi mieszankę stylu barokowego z wczesnym rokoko, cechujących się przepychem i bogactwem zdobień, w aranżacjach francuskich kluczowe jest zachowanie umiaru oraz delikatności.

Do głównych cech stylu francuskiego należą:

  • przestronne i jasne wnętrza,
  • wykorzystanie antyków oraz mebli vintage,
  • drewniana podłoga, szczególnie ułożona we wzór jodełki,
  • delikatne kolory – odcienie bieli i szarości, subtelne pastele,
  • gipsowa sztukateria pod sufitem i przy podłodze,
  • odbijające światło dodatki – szkło, lustra, kryształy.

Przeszklenia we francuskim wnętrzu – jak wybrać najlepsze?

Styl francuski sprawdzi się w każdym wnętrzu, jednak szczególnie zachwyca w mieszkaniach lub domach o otwartym układzie i wysokich sufitach. Obecność dużych okien oraz przeszkleń stanowi nawiązanie do czasów, kiedy oświetlenie elektryczne nie było jeszcze dostępne, a główne źródło światła stanowiły właśnie umieszczone w pomieszczeniach szyby.

Jeśli nie chcesz rezygnować ze ścianek działowych, postaw na ich przeszkloną wersję. W ten sposób wpuścisz do pomieszczenia więcej naturalnego światła oraz optycznie powiększysz przestrzeń. Sam wybór szklanych ścianek to jednak nie wszystko – konieczne jest dopasowanie odpowiedniego koloru ramy.

Klasyczna dla przeszkleń czerń świetnie sprawdzi się w łazienkach w stylu francuskim, gdzie będzie stanowić idealny kontrast z białymi kafelkami. W tym wypadku możesz postawić na zabudowę prysznica lub zdecydować się na przeszkloną łazienkę. Podczas wyboru koloru ramy do szklanych ścianek lub drzwi loftowych w pozostałych częściach domu, warto odejść od czerni, która może być zbyt przytłaczająca. Dobrym wyborem do salonu, kuchni lub sypialni będą biele, delikatne pastele lub odcienie szarości, które rozjaśnią pomieszczenie. Podczas wyboru zwróć również uwagę na układ szprosów – w naszej ofercie znajdziesz ich aż 12!

Jednym z kluczowych elementów stylu francuskiego są ozdobne gipsowe sztukaterie, umieszczane często nad drzwiami, szczególnie w kamienicach o wysokich sufitach. W nowoczesnych wersjach w ich miejsce pojawia się naświetle górne nad drzwiami loftowymi. W ten sposób sufity wydadzą się wyższe, przez co całe pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie większego.

Chcesz wprowadzić styl francuski do swojego wnętrza za pomocą szklanych ścianek? Skontaktuj się z nami i ciesz się niepowtarzalną aranżacją w klasycznym duchu.

Dodaj komentarz