You are currently viewing Czy cichy domyk w szklanych drzwiach jest możliwy?

Czy cichy domyk w szklanych drzwiach jest możliwy?

Nagłe trzaśnięcie drzwi może przestraszyć, wytrącić ze stanu skupienia, wybudzić ze snu, a nawet doprowadzić do płaczu najmłodszych. Wystarczy silny podmuch wiatru lub zbyt mocne pociągnięcie za drzwi, żeby wprowadzić do domu nerwową atmosferę. Czy da się tego uniknąć?

Chęć zniwelowania problemu trzaskania drzwiami często pojawia się już na etapie ich zakupu, co pozwala dobrać odpowiedni system i rozwiązanie. Nic jednak straconego, jeśli drzwi są już zamontowane. Niezależnie, czy w naszym wnętrzu przeważają klasyczne, czy loftowe drzwi, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich stan techniczny.

Drzwi powinny być dobrze dopasowane do otworu oraz prawidłowo wyregulowane. Należy pamiętać również o systematycznej konserwacji – jest to istotna, choć często zapominana czynność. Dokładne czyszczenie, a także smarowanie okuć i zawiasów wydłuża ich żywotność oraz usprawnia działanie. Warto pamiętać również o kontroli uszczelek i regulacji zbyt luźnych zawiasów. Dodanie tych czynności do regularnych porządków pozwoli zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego zamykania się drzwi.

Czy drzwi loftowe mogą mieć cichy domyk?

Szklane drzwi, podobnie jak klasyczne, możemy zabezpieczyć przed gwałtownym zamykaniem za pomocą systemu cichego domyku. System ten możemy zamontować w wykonywanych przez nas przesuwnych drzwiach loftowych. W takim wypadku minimalna szerokość skrzydła w opcji jednoskrzydłowej powinna wynosić 600 mm, a w przypadku drzwi dwuskrzydłowych – co najmniej 875 mm. 

Innym rodzajem drzwi, który niweluje problem trzaskania, są szklane drzwi pivotowe, wyposażone w zawias hydrauliczny. Dzięki niemu drzwi zamkną się powoli i cicho, niezależnie czy ich ruch będzie wynikiem przeciągu, czy zbyt gwałtownego ruchu.

Jak skutecznie zapobiec trzaskaniu drzwi?

Jeśli z jakiegoś powodu zastosowanie cichego domyku w drzwiach nie jest możliwe, pozostają inne rozwiązania, takie jak:

  • blokada między skrzydłem drzwi a ościeżnicą – w postaci np. kawałka papieru lub materiału;
  • samoprzylepne filcowe podkładki przyklejone wzdłuż krawędzi drzwi – najlepiej, aby ich kolor odpowiadał kolorowi ramy, dzięki czemu staną się niemal niewidoczne;
  • stoper – ogromny wybór różnych kolorów i form pozwoli znaleźć taki, który najlepiej dopasuje się do wnętrza – nawet w formie pluszaka czy ozdobnej figurki. Stoper możemy również wykonać własnoręcznie, wykorzystując płócienny woreczek oraz ziarna fasoli czy grochu lub małe kamienie.

Stosując odpowiedni system lub alternatywne rozwiązania, zniwelujemy problem gwałtownie zamykających się drzwi. Dzięki temu mieszkańcy zyskają spokój, a drzwi będą mogły cieszyć swoją niezawodnością i dobrym wyglądem przez długie lata.

Szukasz najlepszych szklanych drzwi do swojego wnętrza? Zainspiruj się naszymi realizacjami! Masz już konkretną wizję? Skontaktuj się z nami i wspólnie wprowadźmy ją w życie!

Dodaj komentarz