Szklane ścianki oraz drzwi loftowe zachwycają swoim nowoczesnym i eleganckim wyglądem. Z czasem jednak ich wyjątkowy połysk zaczyna blaknąć, a na powierzchni pojawiają się ślady palców oraz inne zabrudzenia, wynikające z codziennego użytkowania. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się blaskiem przeszkleń?
Po pierwszych chwilach zachwytu nad uzyskaniem większej ilości światła, optycznie powiększonej przestrzeni i wysokiej estetyki pomieszczenia, wraca codzienność w postaci zabrudzeń. Odciski palców na powierzchni drzwi loftowych, ślady mydła i kamienia w przeszklonej łazience czy smugi na ściankach mogą zakłócić wizualny efekt, ale są nieuniknione. Koniecznie jest więc dopisanie pielęgnacji przeszkleń do harmonogramu sprzątania. W jaki sposób czyścić szkło, aby jak najdłużej cieszyć się jego dobrym wyglądem?
Jak utrzymać przeszklenia w czystości?
Dbanie o przeszklenia jest bardzo zbliżone do mycia okien, jednak powinno następować zdecydowanie częściej. Szklana ścianka lub drzwi są o wiele bardziej narażone na dotyk, przez co mogą się na nich pojawiać odciski palców lub plamy – szczególnie w pokojach dziecięcych. W przeszklonych łazienkach dodatkowo powinniśmy zwracać uwagę na kontakt szyby z wilgocią oraz kosmetykami. Pozostające na powierzchni krople wody czy resztki mydła mogą powodować pojawienie się osadów i kamienia. Po każdym prysznicu czy kąpieli należy więc spłukać zabrudzoną szybę, usunąć z niej nadmiar wody specjalną ściągaczką, a na koniec wytrzeć do sucha. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się smug, ale również powstrzymamy osadzanie się kamienia.
W przypadku drzwi loftowych czyszczenie nie powinno obejmować samego szkła, ale również pozostałe elementy, o których często zapominamy podczas porządków. Przede wszystkim warto regularnie przecierać i odkażać klamki – szczególnie w pomieszczeniach, z których korzysta wiele osób. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się groźnych dla zdrowia zarazków, ale również śladów palców, plam i zanieczyszczeń. Zawiasy w drzwiach loftowych w łatwy sposób wyczyścimy za pomocą delikatnie zwilżonej ściereczki, a ościeżnicę z użyciem odkurzacza.
Bezpieczne i efektywne środki do czyszczenia szklanych ścianek
Pielęgnacja przeszkleń nie wymaga stosowania specjalnych środków chemicznych i profesjonalnego sprzętu. Wręcz przeciwnie – do codziennych zabrudzeń w zupełności wystarczą podstawowe akcesoria jak:
- ściereczka z mikrofibry,
- płyn do mycia okien,
- ściągaczka do szyb,
- ręczniki papierowe,
- ocet i soda oczyszczona.
Należy unikać silnych środków czyszczących, szczególnie tych zawierających kwas, aceton lub benzynę, albo płynów z środkiem ściernym. Mogą one zarysować, zmatowić i zniszczyć szklaną powierzchnię. W roli poskramiaczy brudu najlepiej sprawdzą się płyny do mycia szyb lub mieszanka wody z octem albo sodą oczyszczoną. W przypadku szyb matowych dobrze sprawdzi się płyn do płukania tkanin – pozwala usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia z nierównej powierzchni szyby. Dla zachowania czystości na dłużej możemy sięgnąć po specjalne impregnaty do szkła, które tworzą niewidzialną nanopowłokę, utrudniającą osadzanie się zabrudzeń i ograniczającą rozwój bakterii. Wybrany produkt należy nałożyć na ściereczkę z mikrofibry, a nie bezpośrednio na szkło – w ten sposób unikniemy smug i dostawania się wody pod profil i szprosy.
Podczas mycia szklanej ścianki warto używać dwóch ściereczek – jednej do usuwania zabrudzeń na mokro, na którą nakładamy produkt czyszczący, a drugiej do wycierania pozostałej wody tak, aby szyba była w zupełności sucha. Jeśli zależy nam na efekcie wysokiego połysku, umytą powierzchnię szkła możemy wypolerować z pomocą delikatnej ściereczki z wysokiej jakości bawełny, ręczników papierowych, tetry lub nylonu. Dla lepszego efektu możemy zastosować specjalną pastę do polerowania szkła.
Marzysz o przeszkleniach w swoim wnętrzu? A może chcesz urozmaicić aranżację biura? Skontaktuj się z nami i opowiedz o swojej wizji, a my przygotujemy projekt szyty na miarę Twoich potrzeb!