You are currently viewing Drzwi zawiasowe kontra pivotowe: czym się różnią i które wybrać?

Drzwi zawiasowe kontra pivotowe: czym się różnią i które wybrać?

Oryginalność, wygoda użytkowania i zdolność optycznego powiększania przestrzeni to tylko niektóre z zalet szklanych drzwi pivotowych i zawiasowych. Te nietuzinkowe rozwiązania nadają światu nowoczesnej architektury wnętrz świeże oblicze, łącząc w sobie estetykę i funkcjonalność. Istnieją jednak między nimi pewne zasadnicze różnice. Na czym one polegają i jak wpływają na wybór konkretnego rodzaju szklanych drzwi?

Różnice i podobieństwa między drzwiami zawiasowymi a pivotowymi

Podstawową różnicę między drzwiami pivotowymi a zawiasowymi stanowi ich sposób montażu. W pierwszym przypadku jest to obrotowe okucie stalowe, przytwierdzone punktowo do sufitu i podłogi. Dzięki niemu mamy możliwość otwierania drzwi pivotowych w obie strony. Brak konieczności osadzenia drzwi wewnątrz ościeżnicy nadaje im natomiast dużą lekkość wizualną. Dodatkowo drzwi wyposażone są w samozamykacz i automatyczną blokadę na poziomie otwarcia o 90 stopni. Drzwi szklane zawiasowe stanowią natomiast bardziej klasyczne rozwiązanie, montowane na tradycyjnym zawiasie, ograniczającym ich zasięg do 90 stopni.

Szklane drzwi pivotowe różnią się od zawiasowych nie tylko sposobem montażu, ale też szerokością profilu. W szklanych drzwiach pivotowych dostępna jest jedna wersja – 75 mm, natomiast w drzwiach zawiasowych mamy możliwość wyboru spośród trzech opcji: 20 mm, 25 mm i 35 mm.

Między szklanymi drzwiami pivotowymi zachodzą również pewne podobieństwa. Przykładowo, zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku możemy personalizować:

  • wymiary
  • sposób zamykania i otwierania. 

Kolejne podobieństwo polega na tym, że zarówno drzwi zawiasowe, jak i pivotowe zamontujemy w wersji jedno-, jak i dwuskrzydłowej we wnęce, ściance szklanej lub z naświetleniem. Ponadto bez względu na to, czy zdecydujemy się na drzwi pivotowe, czy zawiasowe, do wyboru dostępne są różne rodzaje pochwytów. Jeśli jednak zależy nam na tradycyjnej klamce, pozostaje nam zdecydowanie się na drzwi zawiasowe. Dla tego rodzaju drzwi dostępne są zarówno klamki z zamkiem, jak i bez niego.

Jaki rodzaj drzwi wybrać?

Podczas wyboru między drzwiami pivotowymi a zawiasowymi na pierwszy plan wysuwają się indywidualne preferencje dotyczące estetyki, a także sposobu otwierania i zamykania. Biorąc natomiast pod uwagę ewentualne ograniczenia dostępności przestrzeni oraz natężenie ruchu między pomieszczeniami, warto skorzystać z następujących wskazówek:

  •   w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach lepiej sprawdzą się drzwi pivotowe z uwagi na większą lekkość wizualną i nietypową formę
  •   w biurach, w których zachodzi konieczność zamykania niektórych pomieszczeń, takich jak salki konferencyjne, czy gabinety, wybierajmy drzwi zawiasowe wyposażone w klamkę z zamkiem
  •   aby oddzielić pomieszczenia z dużym przepływem ruchu, postawmy na drzwi pivotowe, które łatwo otworzymy nawet mając zajęte ręce

W mieszkaniach rodzin z małymi dziećmi można wykorzystać zarówno drzwi pivotowe, jak i zawiasowe. Pierwsza opcja umożliwia niesięgającemu do klamki maluchowi otwieranie drzwi w dowolnym momencie poprzez ich lekkie popchnięcie. Druga natomiast lepiej sprawdzi się w przypadku pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia, do których chcielibyśmy mu ograniczyć dostęp, np. z uwagi na obecność różnych chemikaliów.

Nadal nie masz pewności, które drzwi lepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie!Dodaj komentarz