You are currently viewing Przeszklenia we wnętrzach w stylu retro – czy to się sprawdzi?

Przeszklenia we wnętrzach w stylu retro – czy to się sprawdzi?

Przeszklenia we wnętrzach to jeden z tych elementów aranżacyjnych, który zawsze wnosi do pomieszczenia poczucie przestrzeni i światła. Mimo że kojarzone są głównie z nowoczesnymi wnętrzami, coraz częściej projektanci sięgają po nie również przy tworzeniu przestrzeni w stylu retro. Czy taka kombinacja może się sprawdzić?

Styl retro w aranżacji wnętrz odnosi się do trendów i motywów wzorniczych, które były popularne w przeszłości, głównie w okresie od lat 50. do lat 80. XX wieku. Mianem tym określane bywają jednak również trendy, które dominowały we wcześniejszych dekadach – na samym początku ubiegłego stulecia. Pojęcie “retro” jest więc niezwykle szerokie, bo dopasować do niego można zarówno geometryczne elementy, charakterystyczne dla art-deco, bogate zdobienia typowe dla secesji, a także szalone propozycje wyróżniające klimaty hippie, glam rocka czy pop-artu.

O czym pamiętać, wybierając przeszklenia do wnętrz retro?

Wprowadzenie przeszkleń do niezwykle różnorodnych wnętrz retro może wydawać się wyzwaniem, jednak jeśli zostaną one odpowiednio zaprojektowane to mogą dodać całej aranżacji lekkości, nowoczesnego charakteru oraz dodatkowo podkreślić jej unikalny styl.

Jak zatem wprowadzić przeszklenia do wnętrz w stylu retro? Mogą one znaleźć zastosowanie w różnych formach – od dużych okien, przez drzwi przesuwne, po szklane ścianki działowe. W stylu retro świetnie sprawdzą się te o geometrycznych wzorach, czyli poprzecinane delikatną siatką szprosów oraz o nieregularnych kształtach, jak szklane ścianki wpisane w łukowate sklepienia i skosy, charakterystyczne dla starych kamienic. Można także zdecydować się na przeszklenia matowe lub ryflowane, które wprowadzą dodatkowy element dekoracyjny, jednocześnie nie zaburzając harmonii wnętrza.

Dlaczego we wnętrzach retro warto zastosować przeszklenia?

Wnętrza w stylu retro z przeszkleniami mogą zyskać na otwartości i przestronności, co jest szczególnie istotne w mniejszych mieszkaniach czy domach. Przeszklone drzwi między pokojami czy przeszklone ściany działowe nie tylko wpuszczą do pomieszczeń więcej światła, ale także optycznie powiększą przestrzeń.

Inne argumenty, przemawiające za zastosowaniem szklanych drzwi i ścianek działowych we wnętrzach retro to:

  • wzrost dynamiki wnętrza – wnętrza retro często charakteryzują się bogatą kolorystyką i wzorami. Przeszklenia mogą wprowadzić dodatkową grę świateł i cieni, co jeszcze bardziej nada aranżacji dynamiki.
  • podkreślenie charakteru epoki – stosowanie przeszkleń z epoki, na przykład szprosów czy szkła barwionego, może wzmocnić retro atmosferę wnętrza, jednocześnie wprowadzając nowoczesny element designu.
  • możliwość lepszego wyeksponowania dekoracji i mebli – szklane elementy nie zasłaniają wnętrz, co umożliwia lepszą ekspozycję starannie dobranych mebli i dekoracji w stylu retro czy vintage.
  • łatwość w aranżacji – przeszklenia świetnie komponują się z różnymi stylami wnętrz, co pozwala na swobodne łączenie elementów retro z nowoczesnymi rozwiązaniami i stworzenie jedynych w swoim rodzaju, eklektycznych aranżacji.

Podsumowując, we wnętrzach w stylu retro z powodzeniem można zastosować różnego rodzaju przeszklenia. Mogą one bowiem dodać wnętrzu nowoczesnego charakteru, nie odbierając mu przy tym retro duszy. To doskonały sposób na ożywienie tradycyjnych przestrzeni i nadanie im unikalnego, indywidualnego charakteru.

Chcesz wprowadzić przeszklenia do swojego retro wnętrza, ale nie wiesz, jak to zrobić? A może potrzebujesz wsparcia w wyborze najlepszej opcji? Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci znaleźć idealne rozwiązanie do Twojego domu lub mieszkania. Dodaj komentarz