You are currently viewing Jak prawidłowo wymierzyć otwór pod szklane drzwi?
Prawidłowe mierzenie otworu pod szklane drzwi

Jak prawidłowo wymierzyć otwór pod szklane drzwi?

Planujesz montaż drzwi szklanych w domu lub biurze? Niezależnie, czy chcesz mieć drzwi przesuwne, loftowe czy harmonijkowe, musisz zadbać o precyzyjny pomiar otworu, w którym je zamontujesz. Zobacz, jak to zrobić, aby w kilku krokach stać się posiadaczem nowoczesnych szklanych drzwi, które idealnie wpasują się we wnętrze.

Jak wykonać pomiar otworu pod drzwi szklane?

Montaż drzwi szklanych, niezależnie od ich rodzaju – czy to drzwi przesuwnych szklanych, harmonijkowych czy loftowych – zaczyna się od precyzyjnego pomiaru otworu. Zanim jednak rozpoczniesz, upewnij się, że dysponujesz niezbędnymi narzędziami: miarką, poziomicą oraz notatnikiem do zapisywania wymiarów.

 • Pomiar szerokości otworu

Mierz szerokość w pięciu różnych punktach: u góry, na środku i u dołu. To pozwoli wykryć ewentualne nierówności otworu.

Jeśli pomiary różnią się od siebie, zawsze wybieraj najmniejszą wartość, aby uniknąć problemów z montażem. 

 • Pomiar wysokości

Podobnie jak przy szerokości, dokonaj pomiaru wysokości w trzech miejscach: po lewej, w środku i po prawej stronie otworu.

Jeżeli otwór nie jest równy, bazuj na najmniejszym pomiarze. 

 • Sprawdzanie poziomu

Używając poziomicy, sprawdź, czy górna krawędź otworu jest pozioma. Nierówności mogą wpłynąć na funkcjonowanie drzwi, zwłaszcza jeśli chodzi o modele przesuwne czy harmonijkowe. Jeśli zauważysz nierówności, pomyśl o wyrównaniu otworu przed montażem.

Precyzyjny pomiar otworu pod szklane drzwi – dlaczego to ważne?

Wykonanie odpowiednich pomiarów wpływa na:

 • Bezpieczeństwo – drzwi szklane, mimo że wykonane są z hartowanego lub laminowanego szkła, mogą być narażone na ryzyko pęknięcia lub stłuczenia, jeśli nie są prawidłowo dopasowane do otworu. Zbyt ciasne montowanie może powodować naprężenia w szkle, co z kolei może prowadzić do jego uszkodzenia.
 • Funkcjonalność – jeśli drzwi są źle wymierzone, mogą nieprawidłowo otwierać się lub zamykać. Zimą może to prowadzić do utraty ciepła, a także do problemów z wentylacją.

Jak wybrać odpowiednie drzwi szklane na podstawie wykonanych pomiarów?

 

Po wykonaniu pomiarów otworu, możesz przystąpić do wyboru drzwi szklanych, które staną się idealnym dopełnieniem Twojego wnętrza. To najprzyjemniejsza część zadania, zwłaszcza, że możesz tutaj puścić wodze fantazji. 

Aby jak najbardziej ułatwić cały proces udostępniliśmy konfigurator, który w kilku prostych krokach pozwoli na przygotowanie orientacyjnego projektu i wyceny Twojej wizji. 

W naszym konfiguratorze, oprócz podania wymiarów otworu, określasz:

 • rodzaj przeszklenia – od drzwi pivotowych, zawiasowych, przesuwnych, po harmonijkowe;
 • ilość drzwi – w kontekście drzwi przesuwnych możliwy jest układ jedno lub dwuskrzydłowy,  natomiast w przypadku drzwi harmonijkowych podajesz ilość skrzydeł;
 • rodzaj profili – udostępniamy trzy szerokości do wyboru;
 • układ i rodzaj szprosów – dostępne są szpros naklejany, który przyklejany jest do pełnego szkła oraz szpros konstrukcyjny, czyli znajdujący się na łączeniach mniejszych kawałków szkła;
 • rodzaj szkła – zależy od preferencji oraz miejsca montażu, do wyboru m.in. szkło mleczne VSG, szkło przyciemniane lub matowe ESG;
 • wykończenie ramy – baza kolorystyczna jest nieskończona – od tradycyjnej bieli i czerni, po dowolny kolor z palety barw;
 • kształt i kolor klamki i pochwytu – dostępne jest dziewięć uniwersalnych opcji.

Dzięki wykonanym pomiarom otworu oraz dostępnemu konfiguratorowi możesz zobaczyć wizualizację oraz poznać orientacyjną wycenę Twojego projektu. Jeżeli jednak masz wątpliwości co do wyboru opcji, skonsultuj się z naszym ekspertem w dziedzinie drzwi szklanych. Zaproponuje on kilka alternatywnych rozwiązań, uwzględniając przy tym wszystkie niuanse techniczne i estetyczne.

Dodaj komentarz