You are currently viewing Szklane ścianki a prywatność – jak to pogodzić?
Szklane ścianki a poczucie prywatności

Szklane ścianki a prywatność – jak to pogodzić?

Szklane drzwi i ścianki to rozwiązanie, które wdarło się przebojem do katalogów wnętrzarskich. Nie bez przyczyny. Pasuje ono bowiem do różnych stylów, na czele z industrialnym, skandynawskim i minimalistycznym. Montaż przeszkleń może jednak budzić obawy o utratę prywatności. Czy w rzeczywistości tak jest?

Dużo osób w swoich czterech ścianach szuka przede wszystkim odpoczynku od nadmiaru bodźców. W dobie ciągłego zgiełku, hałasu oraz natłoku informacyjnego, prywatność i spokój stają się jeszcze cenniejsze i niezbędne do utrzymania zdrowego balansu. Choć może się wydawać, że szklana zabudowa w tym przeszkadza, w rzeczywistości dzięki niej stworzymy własną, kameralną przestrzeń.

Sposoby na zwiększenie prywatności przeszkleń

Szklane ścianki oraz drzwi loftowe sprzyjają stworzeniu otwartej, pełnej światła przestrzeni. Czy można uczynić z niej naszą domową oazę i zwiększyć intymność przeszklonego wnętrza? Oczywiście! Wystarczy, że skorzystasz w poniższych trików:

  • Zastąp szkło tradycyjne szkłem matowym, mlecznym, przyciemnianym lub ryflowanym.

Te alternatywy pozwolą na zachowanie prywatności przestrzeni, a dodatkowo w nietuzinkowy sposób rozproszą światło. Zastanawiasz się, jaki rodzaj szkła będzie najlepiej pasować do Twojego lokum? Jeśli stawiasz na styl klasyczny, to szkło matowe lub mleczne wniesie do niego więcej elegancji. Te opcje doskonale komponują się również z jasnymi kolorami i naturalnymi materiałami wnętrz skandynawskich. Szkło przyciemniane świetnie wpasuje się w styl contemporary, łączący elementy nowoczesne i tradycyjne, natomiast szkło ryflowane doda uroku i autentyczności wystrojowi retro i vintage.

  • Użyj szklanej ściany jako wydzielenie przestrzeni neutralnej, np. kuchni, salonu lub wiatrołapu.

Szklane ścianki pomogą w podziale przestrzeni na strefy, dzięki czemu łatwiej będzie odnaleźć miejsce odpoczynku, z dala od codziennego zgiełku.

  • Wykorzystaj rolety, kotary lub dekoracyjne parawany.

W ten sposób ograniczysz przejrzystość szklanych ścianek i drzwi loftowych bez konieczności ingerencji w konstrukcję szkła. Kolor wykorzystanych dodatków możesz dopasować do koloru ramy lub postawić na kontrastujące połączenie.

  • Naklej na szybę specjalne folie i okleiny.

Nie bój się eksperymentować z różnymi rodzajami i układami folii dekoracyjnej. Możesz śmiało nakleić ją na całą taflę szklanych ścianek lub drzwi. Sprawdzą się do tego folie metalizowane (np. folia lustrzana), elektryczne o zmiennym stopniu przezroczystości oraz klasyczne folie matujące. Dobrym pomysłem jest też użycie folii miejscowo, na przykład w formie ozdobnych naklejek w pokojach dziecięcych, albo poziomych pasów na wysokości wzroku.

Dzięki tym prostym zabiegom odnalezienie złotego środka między estetyką przeszkleń a niezbędną prywatnością będzie dużo łatwiejsze. Jeśli nadal wahasz się, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim wnętrzu, skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz